Една от автобусните линии на Пловдив ще бъде изцяло с електробуси, като все още се обсъжда коя да бъде тя. Управителят на консорциума, който спечели обществената поръчка за 29-те линии, Петко Ангелов заяви, че първите от тях са пристигнали, като скоро може да бъдат паркирани до Община Пловдив, за да бъдат показани.
„Искам пловдивчани да ги видят и да си кажат мнението. Автобусите са 12-метрови – EuroBus, които са китайско производство, но с немски части. В редица градове в Германия вече има такива електробуси, които се ползват от публичния транспорт. Те са със 105 места – имат най-съвременните системи във всяко едно отношение“, заяви Петко Ангелов. Той допълни, че ще се направят и тестовете дали електробусите ще успеят да издържат на натоварването и курсовете, които са дадени по технически спецификации.
„Ако всичко с тях е наред и пътниците са доволни – ще поръчаме още и по други линии. Консорциумът ще инвестира постоянно в подобряването на подвижния състав“, заяви още Ангелов.
На практика 60% от автобусите след подписването на договора ще бъдат нови, като ще са и екологично чисти. Изискването по закон е 40%, но от фирмата ще ги вдигнат с още 20% като по-голямата част ще са на газ.
Ангелов обърна внимание, че след направените инвестиции, Общинският съвет и администрацията на кмета, трябва да помислят за коригирането на цените на превозните документи.
03.06.2026 12:00 2476 Благовест Андонов
12-метрови електробуси тръгват по улиците на Пловдив, 60% от рейсовете ще са екологично чисти
Една от автобусните линии на Пловдив ще бъде изцяло с електробуси, като все още се обсъжда коя да бъде тя. Управителят на консорциума, който спечели обществената поръчка за 29-те линии, Петко Ангелов заяви, че първите от тях са пристигнали, като скоро може да бъдат паркирани до Община Пловдив, за да бъдат показани.
Прочетете още
Бомбените заплахи продължават: Сигнал след НВО в Кричим, евакуираха и две детски градини
Край на уредите за еднократна употреба! +1 година гаранция, безплатна оборотна техника и повече права за купувачите
Изпитът започва: Близо 6000 четвъртокласници в Пловдив и областта показват знания по Български език и литература
Институционален вакуум – Част II: Призна ли държавата, че рибарник в Йоаким Груево не съществува?
Пътна полиция или наказателна лотария? Иван Петлешков повежда битка срещу полевите тестове
„Искам пловдивчани да ги видят и да си кажат мнението. Автобусите са 12-метрови – EuroBus, които са китайско производство, но с немски части. В редица градове в Германия вече има такива електробуси, които се ползват от публичния транспорт. Те са със 105 места – имат най-съвременните системи във всяко едно отношение“, заяви Петко Ангелов. Той допълни, че ще се направят и тестовете дали електробусите ще успеят да издържат на натоварването и курсовете, които са дадени по технически спецификации.
„Ако всичко с тях е наред и пътниците са доволни – ще поръчаме още и по други линии. Консорциумът ще инвестира постоянно в подобряването на подвижния състав“, заяви още Ангелов.
На практика 60% от автобусите след подписването на договора ще бъдат нови, като ще са и екологично чисти. Изискването по закон е 40%, но от фирмата ще ги вдигнат с още 20% като по-голямата част ще са на газ.
Ангелов обърна внимание, че след направените инвестиции, Общинският съвет и администрацията на кмета, трябва да помислят за коригирането на цените на превозните документи.
„В Пловдив е най-евтиния билет в цялата страна – 50 евроцента. Купуването на новите автобуси е голяма инвестиция, а с подобряването на услугата – редно е да се помисли и за актуализация на цените“, каза Ангелов.
Очаква се скоро да се подпише договора между консорциума и Община Пловдив за 29-те линии. В меомнта автобусите се оборудват с новата система за електронно таксуване.
Визията и външен вид на автобусите по изисквания на Община Пловдив ще е без „шарении“ и всяко МПС да е различно, ежеседмично измиване на рейсовете, ежедневно почистване вътре, с табели от всички страни, шофьори с униформа – риза, панталон и затворени обукви, без кофи с парцали в салоните.
Освен към визията има изискване и за поддържане на „висока култура на обслужване и коректно отношение към пътниците“, както и задължително спиране на спирки, като за такова ще се счита най-малко 5 секунди с отворени врати, и поддържане на температура от 18 до 25 градуса.
Друг плюс е задължителното инсталиране на камери, чиито записи превозвачите трябва да пазят по 30 дни, което ще е допълнителен контрол от страна на ОКТ и градската управа./трафикнюз
03 Юни 2026 година