Две години след като Министерството на културата обяви тютюневия склад на бул. „Христо Ботев” 57 "Никотеа" за недвижима културна ценност, Върховният административен съд излезе с решение, което потвърди министерската заповед. На 1 октомври 2022 година Министерството на културата публикува заповедтта за обявяването на склада за паметник на културата, с което предотврати неговото събаряне.
Според предписанията собствениците трябва да възстановят фасадите по автентични данни след изготвено проектно предложение, съгласувано по реда на Закона за културното наследство. Веднага след това собственикът - фирма "Транс Елгол България“ООД на бизнесмена Павел Моравенов обжалва заповедта.
Година по-късно Административен съд - Пловдив излезе с решение, че заповедтта на заместник-министъра на културата Борислава Танева е незаконосъобразна. Мотивите бяха, че липсва дата на важен документ, че последното становище на Специализирания експертен съвет за опазване на недвижимите културни ценности / СЕСОНКЦ/ не е актуализирано, че е нарушена процедурата по издаването на заповедтта.
Върховен административен съд обаче отхвърля тези мотиви и излиза със заключение, че "решението е допустимо, но неправилно".
"Неправилен е изводът АС за това, че заповедта за деклариране на „Тютюнев склад „Никотеа“ – гр. Пловдив като единична културна ценност от местно значение, страда от изложените в мотивите на съдебния акт съществени нарушения на административнопроизводствените правила" пише в решението на ВАС. Съдебнтият състава разглежда подробно мотивите и ги отхвърля.
"Настоящата касационна инстанция не споделя и развитите от АС-Пловдив доводи за незаконосъобразност на обжалвания административен акт поради допуснато при издаването му съществено нарушение на административнопроизводствените правила, изразяващо се в неспазване на процедурата по уведомяване на дружеството – жалбоподател за отпочване на административното производство по смисъла на чл.26 от АПК, както и в нарушение на разпоредбата на чл.34 от АПК." пише в решението.
В крайна сметка ВАС отменя решението на първа инстанция и постановява следното:
Съдебното решение следва да бъде отменено и ,вместо него, ВАС , трето отделение следва да постанови друго по съществото на спора, с което да отхвърли жалбата на „Трас Елгол България“ООД –гр.Пловдив срещу Заповед РД9Д-1 от 30.09.2022г.на заместник министъра на културата като неоснователна.
Решението на съда е окончателно.
Според предписанията на НИНКН собствениците трябва да възстановят фасадите по автентични данни след изготвено проектно предложение, съгласувано по реда на Закона за културното наследство. Покривът да бъде скатен с керемиди. Да бъдат възстановени прозоречните отвори и членения, а новите да бъдат изработени по образец на автентичните. Изработване на входни врати по единен модел, съобразени със стилистиката на сградата. При обработване на нови подови нива се изисква тяхното хармонизиране с отворите на автентичната фасада.
Не се допуска полагане на нетипични фасадни облицовки, покрития и външни климатични тела по фасадите и поставянето на рекламно-информационни елементи, които да закриват част от фасадите.
„Сградата на тютюнева фабрика „Никотеа” е изявен пример аз българската индустриална архитектура от началото на ХХ век и носи типичните ѝ характеристики – едромащабно обемно-устройствено решение, отворена планова схема и фасадно оформление със семпла пластична декорация, подчертаваща конструктивните оси и прозоречни отвори”, посочват специалистите, изготвили фиша на склада.трафикнюз
06 Декември 2024 година