Сертифицираният диетолог Ванеса Кинг коментира кой минерал поддържа здравословното стареене, насърчава дълголетието и намалява риска от сърдечни заболявания.
"Говорим за селен. Това е микроелемент с антиоксидантни свойства, който предпазва клетките от увреждане. Той насърчава растежа на клетките и функцията на щитовидната жлеза и укрепва имунната система", казва експертът.
Д-р Ванеса Кинг коментира резултатите от скорошно проучване, публикувано в списанието Clinical Hypertension. Учените са открили, че диетичният прием на селен е свързан с увеличена дължина на теломерите, маркер, използван за измерване на биологичното стареене. Като цяло по-късите теломери показват стареене и прогресия на заболяването.
Тялото не произвежда селен, така че той трябва да се набавя чрез храна или добавки. Диетологът отбелязва, че трябва да се внимава с минерала, тъй като излишъкът му се натрупва в организма и може да бъде токсичен. Твърде много селен може да причини стомашно-чревни проблеми, загуба на коса, бъбречна недостатъчност, неврологични проблеми и в редки случаи дори смърт.
"Многобройни изследвания са установили значението на селена в процесите, които стимулират антитела срещу вируси. Селенът участва в производството и стимулирането на антитела, които се противопоставят на бактериални, инфекциозни, гъбични и вирусни заболявания. В тази връзка е важно да се осигури достатъчен прием на селен по време на периоди на грип и настинка", казва експертът.
Лекарят допълва, че селенът е важен за здравето на щитовидната жлеза. В тъканите на щитовидната жлеза се съдържа рекордно количество от този микроелемент – повече от всеки друг орган. Щитовидната жлеза изпълнява много важни функции, основната от които е регулирането на всички хормонални процеси в организма. При остър дефицит на селен първо страда щитовидната жлеза. Човек има проблеми с теглото ( наблюдава се рязко наддаване или загуба на тегло) и метаболитните процеси са нарушени. Освен това при дефицит на селен често възникват сериозни хормонални нарушения.
Адекватният прием на селен помага на щитовидната жлеза по няколко начина:
• ефективен йоден метаболизъм;
• нормализиране на хормоналния синтез;
• защита на щитовидната жлеза от окисление;
• контрол на телесното тегло чрез стабилизиране на метаболитните процеси.
Кои храни са богати на селен
Селенът може да бъде открит в много и разнообразни храни. Може да получите препоръчителните дневни количества от веществото, като включите в менюто си някои от следните храни, богати на минерала:
Бразилски орех – Тази ядка се смята за най-богатия източник на селен. Количеството на минерала в бразилските орехи е толкова високо, че са достатъчни само 2-3 ядки, за да си набавите нужната доза за деня. Не бива да прекалявате с консумацията на бразилски орех, защото това лесно може да доведе до натрупване на прекалено големи количества селен в организма.
Овесени ядки – Овесените ядки са богати не само на фибри и витамини, но и на селен. В 100 г от тях се съдържат 35 μg от веществото.
Яйца – Яйцата са богат източник на хранителни вещества и протеини. Две твърдо сварени яйца са отлична закуска, която ще ви даде близо 50% от необходимото количество селен за деня.
Риба тон – Филето от риба тон е богато на селен. 170 грама от него ще ви осигурят близо 300% от дневния прием. Но не бива да прекалявате с консумацията на тази риба, защото в нея се съдържат и замърсители, като живак. Ограничете приема до един или два пъти седмично.
Хайвер – Хайверът е богат източник на желязо, протеини и витамин В12. Освен тях, 100 г от него ще ви дадат и 65 μg селен.
Пилешко месо – То е известно като добър източник на протеини с ниски нива на мазнини. Селенът в пилешкото месо също не е за подценяване. В 100 г от месото се съдържат 25 μg от веществото.
Бекон – Беконът е добър източник на селен. 100 грама бекон съдържат 65 μg селен.
Говеждо месо – Нивата на селен в червеното месо варират според това от коя част идва месото. В 170 г пържола например се съдържат около 33 μg.
Агнешки черен дроб – Той е богат източник на селен. Порция от 100 грама дава на организма ви близо 160% от дневния прием.
Сирене и извара – Млякото не е богат източник на селен, но някои млечни продукти съдържат доста по-големи количества от микроелемента. Такива са сиренето и изварата.
Тофу – Тофуто е добър източник на селен, подходящ за вегани и вегетарианци. Освен това в него се съдържат и голямо количество растителни протеини.
Кафяв ориз – Кафявият ориз е по-здравословната алтернатива на белия, защото е по-богат на полезни хранителни вещества. Една чаша от него съдържа близо 20 μg селен.
Слънчогледови семки – Те са богат източник на витамини и минерали. 100 грама слънчогледови семки съдържат 80 μg селен, както и много други полезни елементи като желязо, магнезий, витамин Е и протеини.
Чиа – Семената от чиа са суперхрана, богата на множество полезни вещества. Консумацията на чия предоставя на тялото ви фибри, аминокиселини, омега-3 и омега-6 мастни киселини. Сами 30 грама чиа ви осигуряват 15 μg селен, което е над ⅓ от нужното количество за деня.
Кус-кус – Чаша варен кус-кус ще ви даде около 80% от необходимия дневен прием но селен, но също така и много въглехидрати, затова не прекалявайте с консумацията.
Спанак – Зелените зеленчуци са богати на много полезни хранителни вещества като антиоксиданти, витамини, минерали и хлорофил. Една чаша спанак ще ви даде всичко това, плюс около 3 μg селен.
Боб – Варивата също са изключително полезна храна, защото са богати на важни за организма фибри. Една чаша варен или печен боб ще ви даде също и около 13 μg селен.
Гъби шийтаке – Известни още като “императорски гъби”, гъбите шийтаке съдържат ценни хранителни вещества. Половин чаша от сготвени гъби дава на организма ви 30% от препоръчителния дневен прием на селен.блиц
25 Октомври 2024 година