Новина от категория Пловдив
Архив на публикациите

Иде ужасен юни

Тази година очакванията на световните метеорологични централи са средните температури през юни да бъдат близки до обичайните. Но във валежно отношение - валежи приблизително два пъти над климатичните норми за западната половина от страната и около нормите за Източна България. Такава прогноза за месец юни направи дежурният синоптик на ТВ-Мет Петър Янков.
Юни ще започне с валежи и захлаждане. Повече валежи, около 30-40 л/м2 се очакват в централните южни райони в периода от 1 до 3 юни и дневни температури, достигащи от 19 до 24 градуса.
От 4 до 6 се очакват повече слънчеви часове, затопляне, с температури надвишаващи 25 градуса, и превалявания в планините и североизточните райони.
В края на първото десетдневие, от 7 до 10 юни отново краткотрайните дъждове ще бъдат често явление, с повече валежи в западните и централните райони и условия за силни гръмотевични бури и градушки.
Нови превалявания ще има от 10 до 15 юни, по-съществени в западната половина от страната. От 16 до 18 по Черноморското крайбрежие ще задържи предимно слънчево, а на запад ще има превалявания. Дневните температури ще достигат 25, 29 градуса. От 18 до 20 се очакват валежи със захлаждане.
В началото на третата десетдневка, от 20 до 26 юни над западните части от страната ще бъде предимно слънчево, а на изток ще има облаци и превалявания. В периода до 26 ще бъде хладно, с температури от 20 до 26 градуса. Вероятността за слънчево и по-топло време с температури над 30 градуса е по-голяма в периода от 27 от 29 юни.
В края на месеца има условия за силни гръмотевични бури в южните и североизточни райони, условия за градушки.
Геомагнитна прогноза
Четири периода с магнитни бури
През повечето дни слънчевата активност ще бъде ниска, земното магнитно поле ще бъде спокойно и магнитни бури не се очакват в периодите от 7 до 15 юни, от 23 до 28 юни.
Повишение на геомагнитната активност се очаква в дните от 1 до 6 юни; от 16 до 22 юни, като около 19, 20 юни има условия за слаба геомагнитна буря; в края на месеца също - от 29 до 30 юни.
За по-голямата част от страната юни е най-дъждовният месец за годината. Причина е честото нахлуване на хладен и влажен океански въздух. При такива обстановки падат краткотрайни, но интензивни валежи, придружени от гръмотевици, а градушките са често явление.
Друго много опасно явление случващо се през юни е смерчът. Познат още като торнадо и тромб, и представлява фуниеобразен вихър с вертикална ос, в който скоростта на вятъра надвишава 200 км/ч.
Народна метеорология
Еньовден вещае зимата
Народната метеорология включва прогнози за времето, които са основани на традиционните познания и наблюдения върху движението на небесните тела, атмосферните явления, поведението на животните, състоянието на дърветата и растенията. В тях е синтезиран многовековният трудов опит на селския стопанин и обикновено те се предават от поколение на поколение като потвърдено от практиката познание.
За юни народната метеорология гласи: Каквото е времето през юни, такъв ще е декември. Когато на Еньовден (24 юни) овчарското куче лежи свито на кълбо, ще има много студена зима, а ако е проснато, зимата ще е мека. Ако на Петровден (29 юни) духа вятър, по Коледа ще вали сняг.блиц

Публикувана на
31 Май 2023 година